اخبار انجمن

تقدیر از ۵ فعال سواد رسانه ای کشور و معرفی رؤسای جدید کارگروه‌های تخصصی انجمن سواد رسانه ای

نخستین گردهمایی فعالان سواد رسانه ای کشور شب گذشته در محل عمارت تاریخی دبیر الملک با حضور دکتر نصر الله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر سید مرتضی موسویان رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران، دکتر محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما، دکتر سیدبشیر حسینی رییس شورای سیاستگذاری المپیاد سواد رسانه‌ای و جمعی از فعالان سواد رسانه ای کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل انجمن سواد رسانه ای ایران، در این نشست از تلاش‌های دکتر حسن خجسته برای ایجاد پیوند میان عرصه فیلم‌های سینمایی و سواد رسانه‌ای، سید تقی کمالی برای نگارش طرح جامع آموزش و مدیریت محتوای سواد رسانه‌ای، دکتر سید بشیر حسینی برای نوآوری در حوزه آموزش سواد رسانه‌ای، معصومه نصیری برای تولید محتوای آموزشی ویژه کودک و خانواده با موضوع سواد رسانه‌ای و حمید بروغنی برای جلب حمایت کسب و کارها از حوزه سواد رسانه‌ای قدردانی شد.

در این گردهمایی دکتر سید بشیر حسینی رییس شورای سیاستگذاری المپیاد سواد رسانه‌ای با تاکید بر جایگاه اثرگذار سواد رسانه‌ای در بهبود کیفیت برنامه‌های تلویزیونی بر ضرورت ورود انجمن سواد رسانه‌ای به تحلیل برنامه‌های تلویزیونی شاخص تاکید کرد.

وی با تاکید بر رعایت اصول نقد و رعایت شاخص‌های علمی و کارشناسی در این حوزه، یادآور شد: بی‎شک تحلیل محتوای برنامه‌‎‎های تولید رسانه ملی از منظر سواد رسانه‌ای، غنای محتوای برنامه‌های تولیدی و افزایش آگاهی مخاطبان صدا و سیما به عنوان یک دانشگاه را در پی خواهد داشت.

دکتر نصر الله جهانگرد نیز در این نشست یافتن زبان مفاهمه با نسل امروز برای تعامل در بهره‌برداری بهتر از فضای مجازی را موضوعی مهم و ارزشمند ارزیابی و تصریح کرد: انجمن سواد رسانه‌ای ایران می‌تواند ضمن آموزش در بحث سیاستگذاری بهره‌برداری بهتر از فضای مجازی کمک کند.

 

در ادامه دکتر محمدصادق افراسیابی گفت: در دو سال گذشته انجمن سواد رسانه ای ایران موفق به شبکه سازی فعالان سواد رسانه ای شد و هم اکنون این انجمن دارای ۱۵ دفتر نمایندگی استانی و ۲ دفتر نمایندگی بین‌الملل است.

همچنین دکتر سید مرتضی موسویان رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران ضمن ارائه گزارش عملکرد انجمن سواد رسانه‌ای در برگزاری سلسله نشست‌ها، همایش‌ها و تعامل با نهادها و سازمان‌های مختلف، چشم‌انداز و اهداف این انجمن را تشریح کرد.

وی در ادامه توجه به خروجی آموزش‌های سواد رسانه‌ای به عنوان دستاوردهای کاربردی با هدف ارتقاء سواد رسانه‌ای خانواده‌ها، گسترده‌ کردن فعالیت انجمن سواد رسانه‌ای در سطح ملی، توجه ویژه به درآمدزایی انجمن با توجه به اهداف ترسیم شده، تربیت مربیان سواد رسانه‌ای و دعوت از معلمان پایه دهم برای شرکت در این دوره‌ را از برنامه‌های آتی انجمن سواد رسانه‌ای برشمرد.

موسویان بر توجه ویژه انجمن سواد رسانه‌ای به سواد بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد و افزود: سواد بازی‌های رایانه‌ای اهمیت بسزایی در پرورش نسل آینده دارد.
وی با اشاره به وجود تفاهم نامه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران با دانشگاه علم و صنعت، برگزاری دوره‌های مجازی سواد رسانه‌ای را از برنامه‌های انجمن عنوان کرد.

در ادامه ی این گردهمایی، روسای کارگروه‌های تخصصی انجمن سواد رسانه‌ ای ایران با حکم دکتر سیدمرتضی موسویان رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران معرفی شدند.

بر اساس این گزارش در حکم صادره برای روسای کارگروه‌های تخصصی انجمن سواد رسانه‌ای ایران آمده است: «نظر به پایان دوره مدیریت رؤسای کارگروه های تخصصی انجمن سواد رسانه ای ایران و با توجه به ضرورت اجرای «برنامه جامع تولید، توزیع و مدیریت محتوای سواد رسانه ای مصوب کارگروه ماده ۱۴ آیین نامه شماره ۱۷۲۴۱۲/ه هیأت وزیران» با تکیه بر ظرفیت‌های مردمی در سایه تلاش خودجوش و برخواسته از متن جامعه برای افزایش همدلی میان دولت و ملت در چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با هدف ارتقای دانش و مهارت‌های پنج‌گانه سواد رسانه‌ای در میان عموم مردم و خصوصا چهار مخاطب دارای اولویت برای انجمن سواد رسانه‌ای ایران شامل پدران و مادران، معلمان مدارس، مدیران فرهنگی و رسانه‌ای کشور و اصحاب رسانه‌های جمعی به مدت یکسال به عنوان رؤسای کارگروه های تخصصی انجمن منصوب می شوید.»

بر این اساس اسامی روسا و دبیران کارگروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای به شرح زیر است:
کارگروه«سواد بصری، هنر و رسانه های صوتی و تصویری»؛ رییس دکتر مریم جلالی ـ دبیر امیر یوسفی
کارگروه «سواد رسانه ای و سیاست داخلی و خارجی»؛ رییس دکتر حمیدرضا کمالی ـ دبیر بهزاد شهبازی
کارگروه «خانواده»؛ رییس مهندس خسرو سلجوقی ـ دبیر دکتر معصومه نصیری
کارگروه «مهارت های سواد رسانه ای در شهرهای هوشمند»؛ رییس دکتر مریم حق شناس ـ دبیر مرتضی چشمه نور
کارگروه «فرهنگ و تعلیم و تربیت»؛ رییس دکتر محمدمهدی فتوره چی ـ دبیر محسن امین
کارگروه «فضای مجازی، رسانه ها و سرگرمی های دیجیتال»؛ رییس دکتر حمید ضیایی پرور ـ دبیر مرتضی کارآموزیان
کارگروه «پایش، مدیریت دانش و آینده پژوهی رسانه ها»؛ رییس دکتر حسن خجسته ـ دبیر دکتر سیده سارا میرقاسمی
کارگروه «سواد رسانه ای، اقتصاد و برندسازی»؛ رییس مهندس محمدرضا رستمی ـ دبیر ناهید مونسان

نوشته های مشابه