اخبار انجمن
موضوعات داغ

سواد رسانه‌ای؛ ضرورتی غیر قابل انکار

رییس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران معتقد است: سواد رسانه‌ای امروزه دیگر نه یک موضوع ویترینی بلکه ضرورتی غیر قابل انکار است که هر لحظه غفلت از آن می‌تواند اثرات و تبعات غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد.

 

دکتر حسن بشیر با بیان اینکه در عصر جامعه شبکه‌ای و در زمانه‌ای که رسانه نقش آفرینی ویژه ای در معادلات جهانی دارد، نقش و ضرورت سواد رسانه ای بر کسی پوشیده نیست، گفت: در دنیای فعلی رسانه به مخاطب بسان ابزاری جهت تحقق اهداف پیدا و پنهان خود نگریسته و از این رو از هیچ تلاشی جهت تصاحب و تاثیر بر افکار عمومی غافل نمی‌شود.

وی ادامه داد: مخاطبان در چنین شرایطی باید نسبت خود با رسانه و اخبار را تعیین کرده و نسبت به توان‌افزایی جهت مواجهه با انواع تولیدات رسانه ای اقدام کنند.

این استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه ارتقای سواد رسانه‌ای موضوع مهمی است که مخاطب را از ورطه سلطه رسانه‌ای به سلامت عبور خواهد داد، اظهار کرد: طی هفته‌های اخیر شاهد بودیم که رسانه‌های دنیا و البته در مواردی رسانه‌های داخلی چگونه با بمب‌باران اخبار و اطلاعات که برخی جعلی، برخی شایعات و برخی واقعیات بودند، بی توجه به حق مخاطب برای دریافت اطلاعات دقیق و نه گمراه کننده، موجبات انحراف افکار عمومی را فراهم آوردند.

بشیر با بیان اینکه متاسفانه در این برهه از زمان رسانه‌های مطرح دنیا اخلاق که به عنوان یک مولفه اساسی و تعیین کننده درعرصه رسانه است را به قربانگاه بردند، تاکید کرد: متاسفانه در شرایطی قرار داریم که برخی از رسانه‌ها برای نیل به اهدافشان از هیچ تحریفی ابا ندارند و حتی نسبت به نقل قول از شخصیتهای جعلی، ارجاع مطالب به شخصیت‌ها و نهادهای ساختگی در چرخه تولید شایعات و فیک‌نیوزها نقشی جدی ایفا کردند.

رییس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران در مورد این دست از اقدامات رسانه‌ای آن ها را غیر حرفه‌ای و به دور از اخلاق و عدالت اطلاع رسانی دانست و تصریح کرد: در چنین شرایطی که رسانه کمترین میزان دلسوزی و توجه به مخاطب را دارد، سواد رسانه‌ای بسان واکسنی عمل خواهد کرد که به کاربران جهت عبور سلامت از این شرایط یاری می‌رساند.

وی با بیان اینکه انجمن سواد رسانه‌ای ایران در آغاز دور جدید فعالیت خود تمام تلاشش را کرد تا نسبت به توان‌افزایی همه آحاد جامعه در زمینه سواد رسانه‌ای اقدام کند، افزود: این تشکل مردم نهاد به جهت رویکرد مردمی و غیر دولتی، در حوزه‌های پژوهش، آموزشی و مهارت افزایی تلاش کرده و ضمن مطالبه گری از مسوولان جهت توجه در سطح ملی برای ارتقای سواد رسانه‌ای، خواستار هم افزایی تمام فعالان این بخش است تا نهضت ملی سواد رسانه‌ای فراگیر شده و این ایمن سازی در رابطه با محتوای رسانه ای به شکل مناسب صورت گیرد.

بشیر در پایان تاکید کرد: امیدواریم در انجمن سواد رسانه‌ای ایران بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، مطالبه گری نسبت به ارتقای سطح سواد رسانه‌ای مردم، از رسانه‌ها و مسوولان اقدام کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه