اخبار انجمن

طرح موضوع سواد رسانه ای و مجازی، از یک تحول بنیادین در علوم خبر می‌دهد/ تلاش برای اختصاص جایگاه مناسب سواد رسانه ای در نظام آموزشی

با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، دکتر بشیر رئیس سومین همایش ملی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی و دکتر موسویان رییس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران از پوستر سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی رونمایی شد.

 

دکتر حسن بشیر رییس سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در ابتدای این جلسه با تاکید بر اینکه «قصد داریم تا به سواد رسانه ای و اطلاعاتی در نظام آموزشی جایگاه مناسبی اختصاص دهیم» گفت: با تشکیل شورای علمی و راهبردی سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، با حضور اساتید و پژوهشگران از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه های مختلف کشور انتظار داریم تا این همایش در گفتمان‌سازی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی تحول مثبتی ایجاد کند.

رییس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اظهار تاسف از اینکه «سواد رسانه‌ای شکل بازاری پیدا کرده است» افزود: ما در تلاشیم سواد رسانه‌ای، عمومی و مردمی باشد.

استاد تمام دانشگاه امام صادق خاطرنشان کرد: با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی قصد داریم تا به موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی در نظام آموزشی کشور جایگاه مناسبی اختصاص دهیم که ایجاد گروه‌های درسی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در بسط و توسعه این نهضت بسیار راهگشا خواهد بود.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به اینکه «امروز با یک عرصه بزرگ در محیط دیجیتال مواجه هستیم» گفت: طرح موضوع سواد رسانه ای و مجازی در واقع از یک تحول بنیادین در علوم خبر می دهد.

دکتر عاملی افزود: موضوع سواد رسانه ای از ابعاد مختلف قابل دسته بندی است و با توجه به تاثیرات فضای مجازی در زندگی ما، این فضا یک فضای حقیقی و واقعی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به حوزه های سه گانه سواد شامل سواد عمومی، سواد خصوصی و سواد اختصاصی ادامه داد: سواد اختصاصی جامعه ایران سواد متناسب با عرصه دینی و اسلامی است.

وی گفت: سواد تخصصی دایره بزرگتری دارد و به حوزه های تخصصی حوزه و رشته های مختلف مربوط می‌شود و به همین دلیل متاثر از فناوری های جدید است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مفهوم حکمرانی نو ادامه داد: این موضوع و مفهوم بسیار مهم است و دولت هوشمند و الکترونیک در این زمینه نقش مهمی دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران بر وب ۵ اشاره و تصریح کرد: جهان مجازی یک واقعیت است و محیط وب ۵ فضای ارتباطات را یکپارچه کرده است.

در این جلسه همچنین دکتر بهمنی  رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: با توجه به تحولات فضای مجازی اگر بخواهیم حوزه فرهنگ عمومی و فرهنگ تخصصی را با یکدیگر مرتبط کنیم باید به سواد مجازی توجه بیشتری کنیم.

وی با اشاره به واگذاری دبیرخانه‌ی همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی به دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ای به دانشگاه ها و پژوهشگاه هایی که پیش از این در همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی مشارکت داشتند از ایشان درخواست کرد که طرح خود را برای برگزاری سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی ارائه دهند که طرح دانشگاه امام صادق (ع) در شورایی که نمایندگان سایر دانشگاه ها و پژوهشگاه های ارائه دهنده طرح حضور داشتند مورد پذیرش قرار گرفت.

دکتر حسن خجسته عضو شورای علمی سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی نیز در این جلسه با بیان اینکه موضوع سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی باید به شکل عملیاتی مورد توجه قرار گیرد، از اینکه در حال حاضر درک و فهم واقعی از سپهر رسانه‌ای کشور وجود ندارد اظهار تاسف کرد و گفت: باید به مرحله ای برسیم که بتوانیم بگوییم مثلا صدا و سیما در محاصره رسانه‌ای باید چه کنشی داشته باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید برای رسانه خط مشی تعیین کنند ادامه داد: رسانه های کشور باید برای مواجهه با رسانه های دیگر توانمند شوند و به همین دلیل باید اعتماد سازی رسانه ای به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

 

در جلسه شورای علمی سومین همایش ملی سوادرسانه ای و اطلاعاتی دکتر عبدالکریم خیامی دبیر شورای علمی سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با اشاره به اینکه بعد از تشکیل کمیته‌های علمی و راهبری، چارچوب مفهومی همایش با توجه به بیاینه گام دوم انقلاب و تمدن سازی نوین اسلامی ترسیم ش.، گفت: باید از تلاش‌های برگزارکنندگان دو همایش قبلی که با عناوین “مسئولیت اجتماعی” و “خانواده” برگزار شد، قدردانی کنیم.

بنابر این گزارش مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و انجمن سواد رسانه‌ای ایران به صورت مشترک، متولی برگزاری نخستین و دومین دوره همایش ملی سوادرسانه‌ای و اطلاعاتی بودند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه