اخبار انجمن

عصرانه سواد رسانه با موضوع «نقد و بررسی تجربه جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و رسانه »

تجربه جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و رسانه در نشست عصرانه سواد رسانه ای، با حضور حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، سه شنبه ۲۴ بهمن در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، محمد صادق افراسیابی، مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران در ابتدای این نشست گفت: در سلسله نشستهای نقد و بررسی تجربه جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و رسانه به تجربه نگاری وزرای سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و رؤسای سازمان صدا و سیما خواهیم پرداخت.

وی افزود: برای نخستین نشست از سه نفر از وزرای سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با سه گرایش مختلف سیاسی دعوت شد که ظاهرا تنها دکتر حسینی آمادگی حضور در جمع پژوهشگران عرصه سواد رسانه ای را داشتند.

سید محمد حسینی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان تصدی این پست، اظهار کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه مدیریتی این است که کارهای مدیران قبلی را ادامه نمی دهیم و آنها را رها می کنیم. این مساله در واقع یک بیماری مهلکی است که در کشور ما وجود دارد. ما نباید همه آنچه در دوره های مختلف بوده است را تعطیل و افراد را مدام جا به جا کنیم و هر بار با آمدن یک وزیر، کارها از ابتدا آغاز شود.

وی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا این کار با این شدت و به این شکل افراطی انجام نمی شود، خاطرنشان کرد: ما باید از تجربه کشورهای دیگر استفاده کنیم و  نباید در هر دوره، دچار این میزان تغییر و تحول باشیم. ما باید بررسی کنیم افرادی که بناست پستی را دریافت کنند، شرایط احراز آن را دارند یا خیر. اگر این اقدام صورت گیرد، تغییرات، نوسانات کمتری خواهد داشت.

حسینی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا در دوران مدیریت وی خانه سینما منحل شد، گفت: ما به عمق اثر و تاثیرگذاری سینما اعتقاد داریم. در این راستا اقدامات فراوانی با هدف حمایت از سینماگران انجام دادیم. شورای عالی سینما در زمان وزارت بنده تشکیل و در جلسات آن رییس جمهور حاضر می شد که بعدها این حرکت هم تداوم پیدا نکرد.

وی ادامه داد: در بحث تعطیلی خانه سینما موضوع تعطیلی از سوی ارشاد مطرح نشده بود. مساله برای نخستین بار در شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح شد چراکه مجوز خانه سینما هم اولین بار از این بخش صادر شده بود. آنجا مطرح کردند که اساسنامه نوشته و به تایید شورا رسیده است اما سایر مراحل صدور مجوز را طی نکرده اند و مشخص نیست چه کسی باید پاسخگوی فعالیتهای خانه سینما باشد.

وی افزود: ما به آنها اعلام کردیم که بیایند و روال قانونی را طی کنند. حسینی گفت: مرحوم کاسه ساز در حال ثبت تک تک ۲۹ صنف این بخش بود که مساله وارد دعواهای سیاسی شد در حالی که ما بحث سیاسی نداشتیم و قصد داشتیم مشکل را حل کنیم.

وزیر اسبق ارشاد تاکید کرد: ما می گفتیم همه باید باشند و انحصار برای افراد خاص وجود نداشته باشد. اساسا یکی از مشکلات در حوزه هنرمندان این بود. در امور صنفی باید همه باهم یکی باشند و کار نباید سیاسی شود که باعث دسته بندی و گروه بندی شود.

وی در ادامه در خصوص مهمترین دستاوردهای خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه ویژه به استانها و اختصاص بودجه و اعتبارات مناسب و قابل توجه میلیاردی یا در بدترین شرایط چند صد میلیون تومانی برای اجرای طرح های فرهنگی به استانها  با هدف تحقق عدالت فرهنگی، برگزاری هفته های فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با هدف افزایش تعاملات فرهنگی با سایر کشورهای جهان، تنظیم لایحه جامع رسانه ها و نظامنامه خبرنگاری، تصویب آیین نامه ساماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال، بیمه اکثریت قریب به اتفاق خبرنگاران و هنرمندان مراجعه کننده به صندوق حمایت از خبرنگاران و هنرمندان کشور، احداث هتل ها، سراها و مجتمع فرهنگی هنری برای استفاده هنرمندان، خبرنگاران و سایر فعالان فرهنگی در سراسر کشور، تنظیم تقویم جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و هنری سراسر کشور به شکلی که هر هفته شاهد برگزاری چند رویداد فرهنگی در استانها، شهرها و شهرستانهای مختلف کشور باشیم از جمله مهمترین دستاوردهایی بود که با کار شبانه روزی همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم شد.

حسینی افزود: حوزه فرهنگ یکی از مظلوم ترین حوزه های کشور است که همیشه اعتبارات اختصاصی به آن در مقایسه با اعتبارات سایر وزارتخانه ها کمتر است و حتی زمانی هم که روی کاغذ بودجه و اعتبارات مناسب تخصیص داده می شود در عمل شاهد هستیم که بخش اندکی از همان بودجه و اعتبارات تخصیص داده میشود.

در این نشست بهزاد تیمورپور، رییس فرهنگسرای رسانه نیز اظهار کرد: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند ما در حوزه فرهنگ شاهد ولنگاری هستیم، ما نیاز به اقدامات موثر در این حوزه مهم و اثرگذار داریم و برگزاری نشستهای تجربه نگاری میتواند به ثبت نقاط قوت و ضعف دوره های مختلف منجر شود.

وی تاکید کرد: در این حوزه ما نیاز داریم از حالت پدافندی خارج و وارد حوزه آفندی شویم.

تیمور پور افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که در دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی مانند ناموستان، اقدام کنید.

رییس فرهنگسرای رسانه با انتقاد از اینکه سهمی برای حوزه فرهنگ و رسانه در برنامه ششم توسعه دیده نشده است، گفت: چرا باید حوزه ای با این میزان اثرگذاری حداقل سهم را در یکی از برنامه های  راهبردی و کلان کشور نداشته باشد؟ آیا این نشان از بی توجهی ما به حوزه فرهنگ و رسانه نیست؟ چرا خود رسانه ها از کنار موضوعی به این مهمی، به سادگی عبور کردند؟

در ادامه محمدصادق افراسیابی، مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای کشور گفت: یکی از سخت ترین حوزه های فعالیت در دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این بخش با بسیاری از بخش ها گره خورده است و به همین دلیل اداره امور در این بخش ظرافتهای خاص خود را دارد و من معتقدم کار وزیر فرهنگ در کشور ما سخت تر از کار وزیر امور خارجه است.

وی با تاکید بر ضرورت تقوای رسانه ای، سواد رسانه ای و تخصص گرایی افزود: لازم است در حوزه فرهنگ و رسانه آموزشهای جدی تر به کارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شود و نگاه راهبردی و سیاست گذاری کلان را بیشتر مدنظر قرار دهیم.

افراسیابی گفت: همین که دکتر حسینی شهامت حضور در جمع پژوهشگران سواد رسانه ای را دارند بیانگر این است که ایشان عملکرد خود را قابل دفاع میدانند و انجمن سواد رسانه ای ایران آمادگی تدوین تجربه ایشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در قالب یک کتاب دارد.

در پایان این نشست از مجموعه چهار جلدی داستان های «الی» به عنوان اولین مجموعه کتاب آموزشی استفاده از فضای مجازی ویژه رده سنی ۸-۱۲ سال رونمایی شد.

این کتاب نوشته سیدعلی موسوی بر اساس آخرین دستاوردهای روانشناسی تربیتی، طبق آموزهای سواد رسانه‌ای در خصوص مفاهیم امنیت در فضای مجازی و استفاده صحیح از ابزار دیجیتالی است.

نوشته های مشابه