اخبار انجمن

مدیر عامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران در «هیات منصفه مطبوعات»

مدیر عامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران برای سومین بار به عنوان عضو «هیات منصفه مطبوعات» معارفه شد.

آیین معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات صبح یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸ با حضور نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور و رییس کل دادگستری استان تهران برگزار شد.

ناصر سراج نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور در این مراسم اسامی اعضای جدید هیات منصفه تهران که۵ جابه‌جایی داشت را به این شرح قرائت کرد: دکتر سیدمرتضی موسویان، علی‌اکبر کساییان، علی‌اکبر اشعری، علی‌رضا سربخش، یوسف قروی قوچانی، احمد مومنی‌راد، محمود خسروی وفا، عفت شریعتی، محمدمهدی حیدریان، نادر قدیانی، پروین سلیحی، محمدحسن رحیمیان، سیدناصر نوری‌زاده، روح‌الله عالمی، میثم امرودی، محسن قمی، شهریار بحرانی، دکتر سیدعلی جمالیان، یحیی آل‌اسحاق، حمیدزاده و محمدرضا بهمنی به مدت ۲ سال به عضویت این هیات درآمدند.

با دستور آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه و مطابق اصل  ۱۶۸ قانون اساسی هیات منصفه مطبوعات در دوره جدید علاوه بر جرائم مطبوعاتی به جرائم سیاسی هم رسیدگی خواهند کرد.

ناصر سراج در این آیین گفت: با تاکید رئیس قوه قضاییه در این هیات منصفه به جرائم سیاسی هم رسیدگی خواهد شد که وقت بیشتری از هیات منصفه را خواهد گرفت.

در استان تهران ۲۱ نفر عضو هیات منصفه مطبوعات و در سایر استان‌ها ۱۴ نفر از اعضای این هیات هستند. در سراسر کشور در مجموع ۴۴۱ نفر عضو هیات منصفه مطبوعات هستند که طبق قانون  ۲۱ عضو هیات منصفه مطبوعات استان تهران انتخاب شدند.

هیات منصفه مطبوعات از صنوف مختلف تشکیل می شود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است. این افراد با حضور در دادگاه، نقش مشاور را برای قضات ایفا می کنند و نظر کتبی خود را درباره اینکه آیا متهم بزهکار است و در صورت بزهکاری آیا مستحق تخفیف است، اعلام می دارند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه