انتشاراتانتشارات ویژه

معرفی کتاب آینده‌پژوهی رسانه‌های دیجیتال نسل آتی با هدف سیاست‌گذاری

انتشارات پشتیبان؛ ناشر تخصصی انجمن سواد رسانه ای ایران

کتاب آینده‌پژوهی رسانه‌های دیجیتال نسل آتی با هدف سیاست‌گذاری

کتاب آینده‌پژوهی رسانه‌های دیجیتال نسل آتی با هدف سیاست‌گذاری نوشته‌ی  دکتر مرتضی موسویان و دکتر شهرزاد نیری، با بررسی طیف گوناگونی از پیشران‌ها و شناسایی تأثیرات آن‌ها، سعی در ارائه‌ی چارچوب فکری اولویت‌دار برای نهادهای سیاست‌گذار و اجرایی کشور دارد.

شناسایی و تحلیل اثرات پیشران‌ها کمک می‌کند تا سیاست‌گذاران این حوزه ریشه‌های اصلی توسعه کشور در حوزه‌ی رسانه‌های دیجیتال را شناسایی نموده و با متمرکز ساختن منابع به تقویت این حوزه‌ها بپردازند. پیشران‌های متعددی بر حوزه‌ی رسانه‌ی دیجیتال اثر می‌گذارند که البته به طرز غیرقابل‌انکاری با یکدیگر گره نیز خورده‌اند.

با توجه به نتایج به دست آمده: کلیدی‌ترین پیشران رسانه دیجیتال، فناوری‌های سیار با درصد تأثیر ۷/۱۰ محسوب می‌شود. این پیشران کلیدی روندهای همه‌گیر شدن گوشی‌های تلفن همراه، هوش بی‌سیم و فناوری شناسایی به کمک امواج رادیویی را در خود جای داده است. در سالیان اخیر کاربرد فناوری‌های سیار بسیار توسعه داشته است. همزمان با توسعه فناوری‌های سیار؛ فناوری‌های جانبی پشتیبان آن مانند نسل‌های جدید و پر سرعت اتصال به شبکه نیز توسعه داشته و روز به روز بر تعداد افرادی که از رسانه‌های دیجیتال بدین طریق بهره می‌برند افزوده می‌شود.

به همین ترتیب دومین پیشران مؤثر در حوزه رسانه‌‌های دیجیتال؛ تغییرات قیمت تکنولوژی و سومین پیشران میزان نفوذ اینترنت در میان کاربران است؛ میزان نفوذ اینترنت می‌تواند بر کاربرد رسانه‌های دیجیتال در گستره کشور مؤثر باشد. در واقع شاید یکی از دلایل توسعه عمومی کاربردهای رسانه‌های دیجیتال در سال‌های اخیر در کشور، به بهبود همین پیشران بازگردد.

فهرست مطالب

فصل اول: رسانه‌های دیجیتال، چیستی و طبقه‌بندی
فصل دوم: آینده‌پژوهی
فصل سوم: پیشران‌های کلیدی در افق ده ساله

لینک دانلود کتاب آینده پژوهی رسانه‎های دیجیتال:
http://ketabrah.ir/go/b34959

برچسب ها

نوشته های مشابه