فعالیت کارگروه

(نو) جوانان و آدم بزرگ‌های نامحرم

چند نکته جالب از چندسال تدریس سوادرسانه‌ای و سروکار داشتن با نوجوانان:

✅یکبار فرمی را به دانش‌اموزان دادم و از آنها خواستم که علایق خود در زمینه رسانه را در آن بنویسند. این فرم شامل موارد زیر بود: شبکه های اجتماعی که از آن استفاده می‌کنید، محبوبترین خواننده و بازیگر، آخرین و بهترین فیلمی که دیدید، آخرین و بهترین بازی و … فارغ از اینکه نتایج به دست آمده چقدر برای من جالب و مفید بود، دو نکته مهم در پاسخ به سوالات وجود داشت، یکی این که بچه ها بسیار صادقانه پاسخ دادند و دیگری اینکه اصرار داشتند که برگه‌ها محرمانه بماند و به دست مدیر و خانواده آنها نرسد! که همینطور هم شد.

✅در جلساتی راجع به #حریم_خصوصی و دسترسی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها (مخصوصا گوگل) به محتوای موبایل و کامپیوتر شخصی صحبت می‌کنم. باز هم جواب خیلی از بچه‌ها این است: تا زمانی که به پدر و مادرمان چیزی نمی‌گویند اشکالی ندارد.

✅یکبار یکی از دانش‌آموزان در مورد پستی که در کانال تلگرامیم (@toluenou_ml) گذاشته بودم در تلگرام سوالی پرسید، پاسخش دادم و منتهی شد به پرسیدن سلسله وار سوالات سیاسی و بحث و تبادل نظر! از آنجایی که تایپ پاسخ‌های طولانی سخت بود خواستم که جواب را با پیام صوتی بدهم، مخالفت کرد و گفت: من کنار خانواده هستم و نمی‌توانم صوت گوش کنم. گفتم اشکالی ندارد، بگو که من معلمت هستم. گفت: خانواده ام با اینکه وارد مسائل سیاسی بشوم مخالف اند!!

(دیگه از سیاسی بودن اون دانش‌آموز نگم براتون ☺️)
✅جایی دعوت شدم تا به سئوالات دانش‌آموزان در مورد سوادرسانه‌ای پاسخ بدهم. برنامه این بود ۱۰ دقیقه طرح بحث و ۲۰ دقیقه پرسش و پاسخ.

یک موضوع بسیار جذاب را که اغلب مورد علاقه دانش‌آموزان هست را انتخاب کردم و با یک شیوه منطقی ورود به بحث، در مورد آن صحبت کردم اما کسی سئوالی نپرسید و جلسه عملا به یک سخنرانی تبدیل شد!
علت را بعدا فهمیدم، مدیرمدرسه هم در آن جلسه حضور داشت!!

🔹 اما ویژگی مشترک این والدین و مدیران(مسئولان) چیست که نوجوانان همه را محرم‌تر و خودی‌تر از آنها می‌دانند؟ خودم یک جواب مشخص برای این پرسش دارم اما پاسخ دادن به این پرسش را به خود شما واگذار می‌کنم.

#محمدعلی_عبدالهی
مدرس و پژوهشگر سواد رسانه‌ای
#خانواده_و_رسانه
#کارگروه_خانواده
#انجمن_سواد_رسانه_ای

برچسب ها

نوشته های مشابه