اخبار انجمن

پایش خبری رسانه های جهان درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان

ارتفاعات جولان کجاست؟

– بلندی‌های جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه بین‌الملل هرگز این اقدام را به‌رسمیت نشناخته است.
– مساحت ارتفاع ارتفاع جولان در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر مربع تخمین زده می شود، دو سوم آن تحت کنترل اسرائیل قرار دارد.
– ارتفاعات جولان فلات سنگی است که از شهرک های شهر اسراییل در شمال غربی گرفته می شود و از این رو در معرض سلاح های سوری قرار دارد.
-با اشغال اسرائیل، ارتش اسرائیل تحت کنترل تمام اماکنی که به فلات می رسد، تنها ۶۰ کیلومتر دورتر از دمشق است.

-فلات زمین کشاورزی بارور است و منابع مهمی برای منابع آب در منطقه است که از کمبود آب قابل توجهی رنج می برد.

# چرایی

– اسرائیل بلندیهای جولان را در سال ۱۹۶۷ اشغال و در سال ۱۹۸۱ این منطقه را رسما به خاک خود ملحق کرد .این مسئله به یکی از مسائل اختلاف انگیز بین اسرائیل و رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. اهمیت استراتژیک جولان باعث شده است تا اسرائیل هرگونه تهدید علیه این منطقه را تهدید علیه امنیت خود تلقی کند. وجود بلندیها در مناطق مرزی، اشراف و برتری نیروهای نظامی یک طرف بر طرف دیگر را موجب میشود.

-فقدان عمق استراتژیک در اسرائیل، تلآویو را از منطقه جولان در معرض تهدید قرار داده است و نزدیکی دمشق به جولان، همین شرایط را برای پایتخت سوریه، که در نزدیکی مرز قرار دارد، رقم زده است. بنابراین تسلط بر این منطقه به لحاظ استراتژیک، به ویژه در زمان وقوع جنگ، از اهمیت فوقالعادهای برخوردار است؛ در جریان جنگ سوریه با تروریسم نیز اسرائیل بیشترین واهمه را از نزدیک شدن نیروهای مقاومت به جولان داشت.

*الشرق الاوسط

– اهمیت استراتژیک
ارتفاعات جولان برای سوریه و اسرائیل از لحاظ استراتژیک اهمیت دارد و کسانی که از نظر نظامی آن را کنترل می کنند ،میتوانند در هر دو کشور، حتی با ساده ترین سلاحهای متعارف، به یکدیگر دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر، جولان دارای بیش از ۳۰ شهرک یهودی با حدود ۲۰ هزار مهاجر است و در این منطقه حدود۲۰هزار سوری وجود دارد که بیشتر آنها دورزی هستند.

* الوقت
-اهداف ترامپ از این اقدام در شرایط فعلی
– اسرائیل سعی دارد تا با اینگونه اقدامات مانند شهرک سازی و ایجاد زمینه در جهت ورود گردشگران، زمینه های تثبیت و مشروعیت بخشیدن به اشغال خود در جولان را فراهم کند.

* بی بی سی فارسی

-بلندیهای جولان؛ انتقاد تند روحانی از تصمیم ترامپ
– یک روز بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای جولان را به رسمیت شناخت، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به شدت از این تصمیم انتقاد کرد.

– روحانی گفت:« در ذهن کسی هم خطور نمیکرد که آقایی در آمریکا بیاید و یک جانبه برخلاف قوانین و مقررات بین المللی، زمینی متعلق به ملت کشوری دیگر را به یک غاصب ببخشد».

#چگونگی

– ترامپ روز دوشنبه ۲۵ مارس اعلامیه ای را امضا کرد که در آن حاکمیت اسرائیل را بر بلندیهای جولان – بخشی از خاک سوریه که اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرده – به رسمیت شناخت. این اقدام در حضور بنیامین نتانیاهو ،نخست وزیر اسرائیل صورت گرفت که تلاش میکند در انتخابات عمومی اسرائیل که حدود دو هفته دیگر برگزار میشود، مقام خود را حفظ کند.
– ترامپ در توئیتر نوشت: «بعد از ۵۲ سال، وقت آن است که ایالات متحده به طور کامل حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را که حائز اهمیت رهبردی و امنیتی برای اسرائیل و ثبات منطقه‌ای است، به رسمیت بشناسد.»
-اقدام ترامپ در شرایطی صورت گرفته که پرونده‌های فساد مالی بر سرنوشت «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در انتخابات فلسطین اشغالی سایه انداخته است.

*وکس نیوز
” آمریکا جولان را به عنوان برخی از اسرائیل به رسمیت میشناسند ”
‌- ایالات متحده در حال حاضر بخشی از جولان را به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت می شناسد؛ تغییرات زیادی در سیاست خارجی آمریکا که احتمالا به نفع بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بوده در حال وقوع است.

اعتراض و تعجب از رفتار رئیس جمهور دونالد ترامپ در مورد قلمرو مورد اختلاف در حمایت کامل از نتانیاهو و پذیرش موضع گیریهای راست افراطی اسرائیل است. در حال حاضر پرسشها این است که آیا تصمیم تلاش دولت برای ایجاد صلح در منطقه را سخت خواهد کرد و اگر این حرکت فرصتی برای انتخاب مجدد نتانیاهو در ماه آینده باشد. پاسخ به هر دو، به گفته کارشناسان «بله».

#جمع بندی موضع رسانه ها
*بی بی سی
رویکرد بی بی سی فارسی در واکنش به اقدام ترامپ، صرفا یک رویکرد اطلاع رسانی صرف و پوشش خبری است.

– این رسانه تلاش داشته است تا این اقدام رئیس جمهور آمریکا را با توجه به شرایط فعلی اسرائیل ،تحلیل کند. در نتیجه می توان گفت الوقت نگاهی تحلیلی به موضوع بدون موضع خاصی دارد.

* الوقت

– این رسانه علاوه بر این که تحلیلی کوتاه در خصوص اهمیت منطقه جولان ارائه کرده، سعی داشته تا با اطلاعاتی همچون تعداد شهرکهای یهودی و ساکنین آنجا، تحلیل خود که در خصوص اهمیت منطقه است را در ذهن مخاطب بگنجاند.

* الشرق الاوسط
-این رسانه نیز علاوه بر اینکه تحلیل کوتاه از این اقدام انجام داده، این حرکت را تلاش آمریکا برای انتخابات آینده اسرائیل به نفع نتانیاهو ارزیابی کرده و با نگاهی به آینده خبر را منتشر کرده است.

* پیامدها

-اتحادیه اروپا و کشورهای عربی، امتناع خود را از به رسمیت شناختن آمریکا در بلندیهای جولان، اعلام کردند در حالی که احزاب اسرائیل به نفع بنیامین نتانیاهو دخالت می کنند جهت پیروزی نخست وزیر اسرائیل، در انتخابات آینده در نظر گرفته اند.

– دولت سوریه اعلام کرده است که به رسمیت شناختن واشنگتن از الحاق جولان اشغالی سوریه به اسرائیل “حمله آشکاری به حاکمیت و تمامیت ارضی» سوریه است.

-به گزارش فارس، «مولود چاووش اوغلو»، رئیس‌جمهور ترکیه مخالفت کشورش را با تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای حمایت از ادعای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی اعلام کرد.

– در همین حال یک عضو کمیته امور خارجی مجلس اعلای روسیه به توئیت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای چراغ سبز به رژیم صهیونیستی جهت ادعای حاکمیت بر بلندی‌های جولان اشغالی واکنش نشان داد.

– شبکه الجزیره به نقل از یک عضو کمیته امور خارجی پارلمان روسیه نوشت مسکو هرگز حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی را به رسمیت نخواهد شناخت.

# علیرضا پورجعفری
#کارگروه پایش محتوایی رسانه ها وفضای مجازی بارویکرد سوادرسانه ای
#انجمن سوادرسانه ای

برچسب ها

نوشته های مشابه